Zdecydowanie są to kawki - a po czym poznaliśmy?
Bazą naszej wiedzy była książka P. Wajraka "Zwierzęta Wajraka" którą ujrzałam u Ilony i wiedziałam, że tą pozycję mieć muszę. Przy okazji polecam film P. Wajraka "Dziobem i pazurem" w którym uwiecznione zostały sceny z życia ptaków Polski pn - wsch. Mimo drastycznych scen z polowań są też sceny nastrojowe poświęcone wychowywaniu młodych. Obejrzeć można przykładowo tu.
No ale wracając do rzeczy ;)
Książkę pokochałam od razu - przy okazji jeśli ktoś by znał równie ciekawą pozycję o roślinach bylibyśmy wdzięczni.
Kawka - ptak towarzyski, mieszkający w koloniach, zamieszkujący tereny zaludnione przez człowieka. Kolonia kawek posiada swoistą hierarchię dzielącą kawki na bogate i biedne, a każda kawcza kolonia ma swój własny język, którym się posługuje. Długość ciała to ok. 30 - 33cm.
![]() |
jaja złożone przez kawkę fot.źródło internet |
Gawron - 47cm długości ciała. Czym się różni od wrony?? Wrony są w Polsce szaro - czarne natomiast gawron jest cały czarny. Stadom gawronów dość często towarzyszą kawki (i syn zauważył, że są pomieszane u nas w pareczku;) Niestety od malucha lubił ganiać te biedne ptaszyska ... Na zimę większość tych ptaków odlatuje by ponownie u nas zawitać w marcu.
![]() |
fot.internet gawron |
![]() |
fot.internet kruk |
wpis powstał jako jedna z kosteczek projektu Ilony z Kreatywnym Okiem
Cieszę się że wam również książka przypadła do gustu :) będę szukać też o roślinach :) u nas kilka kruków lata blisko. faktycznie są wielkie!
OdpowiedzUsuńKruku na ogól tylko słyszę czasem. Sporadycznie uda mi się jakiegoś dojrzeć ale raczej w oddali. Za to kawek i gawronów sporo. Gawronów więcej zimą. Rabują nasz karmnik. Chyba muszę im osobną stołówkę szykować, bo się z sikorami i mazurkami raczej nie pogodzą.
OdpowiedzUsuń