czwartek, 19 czerwca 2014

kruk, gawron a może kawka? - przyroda pod lupą

Dzisiejszego dnia postanowiliśmy poznać ptaki mieszkające w "naszym" pareczku, pięknie zdobiące parapety okienne na biało jeśli przyjdzie nam do głowy dokarmiać ptactwo wysypując mu okruchy za okno. Postawione pytanie, kruk, wrona, gawron, kawka?


Zdecydowanie są to kawki - a po czym poznaliśmy?
 
Bazą naszej wiedzy była książka P. Wajraka "Zwierzęta Wajraka" którą ujrzałam u Ilony i wiedziałam, że tą pozycję mieć muszę. Przy okazji polecam film P. Wajraka "Dziobem i pazurem" w którym uwiecznione zostały sceny z życia ptaków Polski pn - wsch. Mimo drastycznych scen z polowań są też sceny nastrojowe poświęcone wychowywaniu młodych. Obejrzeć można przykładowo tu.

No ale wracając do rzeczy ;)Książkę pokochałam od razu - przy okazji jeśli ktoś by znał równie ciekawą pozycję o roślinach bylibyśmy wdzięczni.
   Kawka - ptak towarzyski, mieszkający w koloniach, zamieszkujący tereny zaludnione przez człowieka. Kolonia kawek posiada swoistą hierarchię dzielącą kawki na bogate i biedne, a każda kawcza kolonia ma swój własny język, którym się posługuje. Długość ciała to ok. 30 - 33cm.

jaja złożone przez kawkę                  
fot.źródło internet


Gawron - 47cm długości ciała. Czym się różni od wrony?? Wrony są w Polsce szaro - czarne natomiast gawron jest cały czarny. Stadom gawronów dość często towarzyszą kawki (i syn zauważył, że są pomieszane u nas w pareczku;) Niestety od malucha lubił ganiać te biedne ptaszyska ... Na zimę większość tych ptaków odlatuje by ponownie u nas zawitać w marcu.


fot.internet
gawron
 Kruk - największy, z czarnym dziobem, zamieszkujący tereny otwarte, żywiące się wszystkim dzięki czemu w pewnym sensie oczyszczają nasze środowisko. W lutym rozpoczynają okres godowy więc będąc w lesie macie duże prawdopodobieństwo ujrzenia tych potężnych ptaków. Rozpiętość ich skrzydeł osiąga 120cm.

fot.internet
kruk

wpis powstał jako jedna z kosteczek projektu Ilony z Kreatywnym Okiem2 komentarze:

  1. Cieszę się że wam również książka przypadła do gustu :) będę szukać też o roślinach :) u nas kilka kruków lata blisko. faktycznie są wielkie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Kruku na ogól tylko słyszę czasem. Sporadycznie uda mi się jakiegoś dojrzeć ale raczej w oddali. Za to kawek i gawronów sporo. Gawronów więcej zimą. Rabują nasz karmnik. Chyba muszę im osobną stołówkę szykować, bo się z sikorami i mazurkami raczej nie pogodzą.

    OdpowiedzUsuń