piątek, 31 października 2014

Dziady ....

Dziady, Zaduszki - ludowy zwyczaj Słowian i Bałtów, kiedy to zmarli nawiązywali kontakty z żywymi powracając do swoich siedzib. Celem działań obrzędowych było pozyskanie przychylności zmarłych, których uważano za opiekunów w sferze płodności i urodzaju.
=
Hallowen - zwyczaj wiążący się z zabawą (maskaradą), obchodzony w wielu krajach 31 października przed Dniem Wszystkich Świętych.

Z razji tego, że obchodzone w Polsce Święto Zmarłych oraz Dzień Zaduszny są dniami zadumy i spokoju, postanowiłam pokazać dzieciom zwyczaje hallowenowe obchodzone w innych krajach (głównie w Ameryce).

Na początek zajęliśmy się dynią. Gdy mój syn usłyszał, że w tym dniu dorośli i dzieci przebierają się za potwory tj. wampiry, duchy, czarownice i inne wytwory swojej fantazji był zachwycony pytając czy on też może, i był wielce zawiedziony, jak wytłumaczyłam, że niestety u nas takiego zwyczaju nie ma (jest ostatnio na etapie dziwactw typu kościotrupy, czaszki i nie wiadomo co jeszcze). Ale wracając do dyni, prezentuje się ona tak, i mam nadzieję, że pożaru nie będzie ;)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz